Szlaki turystyczne

niebieski1.jpg Szlak niebieski nazywany jest „szlakiem Warowni Jurajskich”. Na teren Parku wchodzi od strony zachodniej z Doliny Będkowskiej. Początkowo biegnie wierzchowiną przez las w sąsiedztwie wsi Czajowice, a następnie dnem pełnego skalnych progów i zagłębień Wąwozu Ciasne Skałki przez Krakowską Bramę schodzi do Doliny Prądnika. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na masyw Góry Koronnej ze skałką Rękawica i Jaskinią Ciemną. Dalej, wspólnie ze szlakiem czerwonym prowadzi do centrum Ojcowa i Grodziska.

Szlak żółty to „szlak Dolinek Jurajskich”. Wychodzi z Doliny Kluczwody i wchodzi do OPNzolty1.jpg od strony wsi Murownia; szlak schodzi do Doliny Prądnika niedaleko zolty2.jpgDomu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Braci Albertynów. Następnie prowadzi dnem doliny, mija Krakowską Bramę i wiedzie do ujścia potoku Sąspówka i dalej Doliną Sąspowską wciętą pomiędzy Złotą Górę, a Górę Chełmową. Na porośniętych lasem zboczach doliny znajdują się liczne zolty3.jpgjaskinie, których największe w Parku skupisko znajduje się na terenie Wąwozu Jamki, położonym na terenie obszaru ochrony ścisłej. W dnie Doliny Sąspowskiej mają swoje ujścia liczne źródła krasowe. Szlak wychodzi z Parku we wsi Sąspów i wraca ponownie do Doliny Prądnika w Pieskowej Skale, tuż obok Maczugi Herkulesa.

Szlak czerwony nosi nazwę „Szlaku Orlich Gniazd”. Biegnie dnem Doliny Prądnika, a od Bramy Krakowskiej do Grodziska wspólnie ze szlakiem niebieskim. Wchodzi na terenczerwony1.jpg Parku od strony południowo-wschodniej, w Prądniku Korzkiewskim. Na szlaku spotkać można wiele interesujących obiektów godnych zwiedzenia: chatę pustelnika w skałce Sukiennice, źródło „Miłości”, willę „Pod Koroną” malowniczo położoną na tle Skał Panieńskich, izolowaną skałkę o nazwie Igła Deotymy i sąsiadującą z nią plantację brzozy ojcowskiej, ruiny zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie, kaplicę „Na Wodzie”, źródło „Św. Jana”, Grodzisko z kościołem i pustelnią bł. Salomei na skale Długiej, Maczugę Herkulesa i zamek w Pieskowej Skale. Między Ojcowem a Pieskową Skałą znajdują się zabudowania kilku młynów z końca XIX wieku. Z Pieskowej Skały szlak ten biegnie do wsi Sułoszowa, która jest jedną z najdłuższych wsi w Polsce.

Szlak czarny jest lokalnym, najkrótszym szlakiem w Parku. Prowadzi odwiedzających z parkingu na Złotej Górze przez Ojców i wznosi się na zbocze Góry Hełmowej do Jaskiniczarny1.jpg Łokietka. Na wysokości pstrągami warto wspiąć się na skałę „Jonaszówkę”, skąd roztacza się piękny widok na wieś i ruiny zamku w Ojcowie. Następnie szlak prowadzi obok willi,,Pod Berłem”, przez obszar ochrony ścisłej i kończy się przy Jaskini Łokietka. Równolegle ze szlakiem biegnie ścieżka poznawcza „Chełmowa Góra”.

Szlak zielony jest także szlakiem lokalnym. Najlepiej zaczynać spacer tym szlakiem ze Złotej Góry, skąd można zejść do Doliny Sąspowskiej, bądź w drugą stronę - do Parkuzielony1.jpg Zdrojowego z dawnymi hotelami pamiętającymi czasy uzdrowiska: „Pod Łokietkiem” i „Pod Kazimierzem”; stąd drogą jezdną dojdziemy do kasy Jaskini Ciemnej. Podejście do jaskini jest strome, trudne zwłaszcza do pokonania w słotne dni. Trud wspinaczki rekompensują z nawiązką krajobrazy, jakie podziwiać można z kilku punktów widokowych położonych powyżej Jaskini. Nad Jaskinią bowiem szlak prowadzi szczytami Góry Koronnej, przez skałę Wapiennik i dochodzi do Wzgórza Okopy. Na Wzgórzu widoczne są jeszcze ślady wałów ziemnych, otaczających nie istniejące już grodzisko Konrada zielony2.jpgMazowieckiego z XIII wieku. Dalej szlak schodzi do dna Doliny Prądnika; do Ojcowa możemy stąd wrócić czerwonym bądź żółtym szlakiem. W drodze powrotnej, z dna doliny widoczny jest otwór Jaskini Okopy Wielkiej Dolnej. Równocześnie ze szlakiem biegnie ścieżka dydaktyczna.